Meditacijski vodnik Duhovne šole
Vadbeni priročnik
Izdajatelj: Založba Pivec, Maribor, 2021
Vsebina knjige
Knjiga MEDITACIJSKI VODNIK DUHOVNE ŠOLE je vadbeni priročnik oz. povzetek praktičnih učnih vsebin Duhovne šole v prvem desetletju njenega delovanja (2011–2021). Vsebinsko je neposredno povezana z avtorjevo knjigo Zen cvetočih češenj, kjer so objavljena temeljna teoretična predavanja šole. Meditacijski vodnik zajema različna tradicionalna in novodobna duhovna znanja ter meditacijske tehnike. Navodila za vadbo so preprosta in jasna, pospremljena s kratkimi teoretičnimi razlagami in ponekod z ilustracijami. Vadbeni program je razdeljen na tri dele: na tehnike za razvoj zavesti (zenovski načini meditiranja), na tehnike za razvoj energije (jogijske energijske vaje) in tehnike energijske psihoterapije (psihični aikido). Širok nabor metod z različnimi prijemi naj bi učencem omogočil čim bolj celosten osebnostni in duhovni razvoj. Priročnik je namenjen tako učencem Duhovne šole kot ostalim duhovnim iskalcem, ki jih takšen pristop k duhovnosti zanima. Knjiga ima priložen meditacijski pripomoček za začetnike (zvočni posnetek z vodeno zenovsko meditacijo in joga nidro). Avtor je knjigo podnaslovil kot Pot svobode, miru in sočutja, s čimer je povzel bistvo svojega učiteljskega poslanstva, pa tudi osebne duhovne poti.
Smaragdna pot ali Potovanje k notranjemu Učitelju
Vadbeni priročnik
Druga (dopolnjena in razširjena) izdaja
Izdajatelj: Založba Pivec, Maribor, 2021
Vsebina knjige
Druga (razširjena in dopolnjena) izdaja knjige SMARAGDNA POT (Priročnik za osebnostno in duhovno rast), objavljena leta 2021,prinaša prečiščeno verzijo besedila prve izdaje, dopolnjeno z avtorjevimi novimi izkušnjami in spoznanji, do katerih je prišel v dvaindvajsetletnem obdobju (od leta 1999). Dodana so nova poglavja o reikiju in reinkarnacijiski analizi ter številne opombe in komentarji. V novem dodatku h knjigi je opis tradicionalnega jogijsko-tantričnega razumevanja čaker z barvnimi ilustracijami čaker, ki jih je za televizijsko serijo Tretje oko leta 1998 napravil Samo Lapajne. Za podrobnejšo vsebinsko oznako glej prvo izdajo.
Zen cvetočih češenj (Umetnost življenja)
S knjigo ZEN CVETOČIH ČEŠENJ, ki je izšla leta 2017, je avtor obeležil tridesetletnico svojega ukvarjanja z duhovnostjo, zato je v njej objavljen tudi obsežen avtobiografski zapis Trideset let pozneje. Prvi del knjige prinaša predavanja o splošnih problemih današnje duhovnosti, ki jih je imel za udeležence javnih skupinskih meditacij v Mariboru v letih 2015–2016 (Spreminjaj sebe, spreminjaj svet, Osvobajanje od duhovnosti, Duhovna svoboda in zunanja resničnost …). Drugi del knjige je povzetek izbranih oz. temeljnih predavanj, ki jih je imel za učence svoje Duhovne šole v Mariboru med letoma 2012–2017 (Nevidna moč misli, Čustva in zavedanje, Moč sedanjega trenutka, Ritmi prane in stanja uma, Telo in um kot enovita celota, Pot bodisatve, Praznina in takšnost …). Vsebine, o katerih je v šoli predaval, so simbolično opisane s podnaslovom knjige, Umetnost življenja. Gre za duhovne metode in filozofije, ki človeku pomagajo preseči (prerasti) okvire njegove karme, zlasti negativnih okoliščin vsakdanjega življenja, problematičnih medosebnih odnosov, motečih elementov lastne psihe … Osrednjo pozornost namenja japonskemu zenu, tibetanskemu tantričnemu budizmu, indijski tantrični jogi in današnjim novodobnim psihotehnikam, ki se ukvarjajo z ustvarjalno rabo uma oz. s psihičnim aikidom. Avtor združuje različne pristope, ki v končnem cilju vsi vodijo k notranji osvoboditvi in razsvetljenju (prebuditvi izvorne zavesti). Pri tem navaja številne tradicionalne in novodobne učitelje (Thich Nhat Hanh, Shunryu Suzuki, Chogyam Trungpa, Satyananda Saraswati, Eckhart Tolle, Vadim Zeland, Tara Bennett Goleman …). Knjiga je opremljena s fotografijami avtorjevega potovanja po Japonski spomladi 2017.
Lotosov cvet nad vodno gladino
Knjigo LOTOSOV CVET NAD VODNO GLADINO, ki je izšla leta 2011, sestavljata dve samostojni celoti: umetniška pripoved oz. zgodbe Novemu rojstvu naproti in eseji ter razprave Duhovni izzivi in protislovja življenja. Oba dela povezuje osrednja tema, to je reinkarnacija in karma ter iskanje načinov notranjega osvobajanja, ki bi človeka privedli do trajnega razsvetljenja, s čemer bi tudi presegel karmo. Avtor je v knjigi združil osebne izkušnje in spoznanja, ki si jih je pridobil z dolgoletnim regresoterapevstkim delom ter kot učenec in učitelj meditacije. V zgodbah Novemu rojstvu naproti spremljamo posmrtno potovanje duše Lucy Bell, ki je umrla kot majhna deklica. Preden se lahko znova rodi, mora skozi različne preizkušnje onostranstva, kjer spoznava svoja prejšnja življenja (zgodbe, v katerih se pojavlja kot moški in ženska v različnih zgodovinskih okoljih), ki so vzrok njene komplicirane ljubezenske karme. Pripoved ima veliko podobnosti z avtorjevim filmskim scenarijem Feniksov let, ki je bil objavljen v njegovi knjigi dram in scenarijev Feniksov let leta 1998. V zbirki esejev in kritičnih razmišljanj Duhovni izzivi in protislovja življenja se avtor loteva različnih tem iz notranjega (duhovnega, psihološkega) in zunanjega (družbenega, materialnega) okolja. Osrednjo pozornost namenja duhovnim krizam in etičnim dilemam, s katerimi se duhovni iskalci spoprijemajo v vsakdanjem življenju. Zastavlja si vedno aktualna vprašanja, npr.: kako živeti zavestno sredi neozaveščenega sveta; kako v kaosu življenja ohranjati mir in spokojnost; kako živeti svojo individualnost in svobodo, pa kljub temu upoštevati načela nesebičnosti in nenasilja, družbene strpnosti in medsebojnega razumevanja?
Spoznavanje Višjega Jaza
Eseji in študije
Druga (dopolnjena) izdaja
Izdajatelj: Založba Gnostica, Ljubljana, 2005
Tiskana izdaja
Druga izdaja knjige SPOZNAVANJE VIŠJEGA JAZA, ki je v tekstovno prečiščeni in vsebinsko razširjeni obliki izšla leta 2005 skupaj s knjigo Kdo sem jaz?, zaključuje avtorjevo dvanajstletno duhovno-ustvarjalno obdobje (1993–2005), v katerega središču je televizijska serija Tretje oko. Leta 1993 je izšla prva izdaja Spoznavanja Višjega Jaza, tega leta pa je avtor kot scenarist začel pisati tudi scenarij Tretjega očesa. Za podrobnejšo vsebinsko oznako knjige glej prvo izdajo.
Spoznavanje Višjega Jaza
Eseji in študije
Druga (dopolnjena) izdaja
Izdajatelj: Večer, Maribor, 2005
Elektronska izdaja
Vsebinski opis knjige se nahaja pod tiskano izdajo.
Kdo sem jaz? (Esej o poteh samospoznavanja)
Enciklopedični priročnik
Druga izdaja knjige O poteh samospoznavanja
Izdajatelj: Večer, Maribor, 2005
Elektronska izdaja
Vsebinski opis knjige se nahaja pod tiskano izdajo.
Kdo sem jaz? (Esej o poteh samospoznavanja)
Enciklopedični priročnik
Druga izdaja knjige O poteh samospoznavanja
Izdajatelj: Založba Gnostica, Ljubljana, 2005
Tiskana izdaja
Knjiga KDO SEM JAZ? je druga izdaja knjige O poteh samospoznavanja, ki je prvič izšla leta 1999. Če je prva izdaja neposredno povezana s televizijsko serijo Tretje oko iz leta 1998, je druga izdaja predvsem samostojni enciklopedični priročnik o novodobni duhovnosti in ezoteriki. Druga izdaja, ki je izšla leta 2005, zaokrožuje avtorjevo dvanajstletno obdobje (1993–2005) ukvarjanja z zgodovino in teorijo ezoteričnih tradicij ter novodobnih duhovnih praks. Knjiga Kdo sem jaz? predstavlja vsebinsko prečiščeno in razširjeno besedilo prve verzije, dopolnjena pa je tudi z dodatnim, zlasti novim slikovnim gradivom.
Prebujanje v svetlobo (Egipčanska knjiga mrtvih)
Študija, esej in gledališki scenarij
Izdajatelj: Nova, Maribor, 2002
(Glej tudi zgoščenko Prebujanje v svetlobo / Egipčanski misterij)
Knjiga PREBUJANJE V SVETLOBO (Egipčanska knjiga mrtvih) je prva izvirna slovenska knjiga, posvečena staroegipčanski mistiki in magiji ter starodavnim knjigam mrtvih. Avtor se je začel z egipčanskim duhovnim izročilom ukvarjati med pisanjem študije o arhaičnih oblikah gledališča (poglavje Parateater v knjigi Spoznavanje Višjega Jaza) leta 1992, zaokrožil pa ga je z objavo knjige Prebujanje v svetlobo leta 2002. Knjiga prinaša sodobno (psihoalkimistično) interpretacijo Egipčanske knjige mrtvih, to je pogrebnih papirusov in drugih sorodnih zapisov, ki predstavljajo obredno-mitološke duhovne zemljevide potovanja pokojnikove duše skozi onostranstvo do končne psihoenergetske transformacije (prebuditve v svetlobo). Pri tem izpostavlja specifike egipčanskega razumevanja smrti in večnega življenja, zlasti v odnosu do indijskega pojma reinkarnacije in zakona karme ter Tibetanske knjige mrtvih. Osrednji del knjige je posvečen podrobni analizi Anijevega in Sesotrisovega papirusa, ki ju je avtor uporabil za osnovo gledališkega scenarija Egipčanski misterij, objavljenega v zadnjem delu knjige. Knjiga vsebuje bogat izbor ilustracij, ki jih je po papirusih prerisal Tomaž Standeker. Po gledališkem scenariju je bila leta 2002 na Radiu Maribor posneta radijska igra, leta 2009 pa je bil scenarij predelan v dramski tekst Egipčanska vrata, objavljen v avtorjevi knjigi Misterijsko gledališče leta 2012.
Smaragdna pot ali Potovanje k Notranjemu učitelju
Prva izdaja knjige SMARAGDNA POT, ki izšla spomladi leta 1999, povzema izbor praktičnih duhovnih znanj, ki so prišla v Slovenijo v prvem valu novodobne duhovnosti v osemdesetih in devetdesetih letih 20. stoletja. Je prva izvirna slovenska knjiga o reikiju, reinkarnacijski terapiji, meditacijski jogi in psihoalkimiji, ter ena prvih izvirnih slovenskih učbeniških knjig s področja novodobne duhovnosti sploh. Kmalu po izidu je postala nepogrešljivi priročnik številnih generacij duhovnih iskalcev. Knjiga, katere osnovna tema je človekova osebnostna in duhovna rast (samospoznavanje, samorazsvetljevanje), je prežeta z avtorjevimi osebnimi izkušnjami in spoznanji, zlasti kot učitelja reikija in regresoterapevta. Osrednja pozornost je namenjena praksam Šole mističnega reikija in avtorjevi iznajdbi, psihoterapevtskemu sistemu reiki samoanalize, jogijskim energijskim tehnikam, povzetim po indijski Biharski šoli joge, podrobni razčlenitvi terapevtskih prijemov in dilem pri vodenju reinkarnacijske analize (nehipnotične regresije) … Zadnji del knjige z naslovom Smaragdna pot ali potovanje k Notranjemu učitelju prinaša povzetek avtorjevih predavanj v letih 1995–1997 o ezoterični psihologiji, psihoalkimiji in etiki, v katerih se prvenstveno ukvarja s tolmačenjem težavnih psihoenergijskih (alkimističnih) razvojih faz, npr. s fenomenom iniciacijske krize. Knjigo je oblikoval in z nazornimi ilustracijami opremil Samo Lapajne.
O poteh samospoznavanja (Tretje oko)
Enciklopedični priročnik
(Scenarij televizijske serije Tretje oko z opombami in komentarji)
Izdajatelj: Samozaložba, Maribor, 1999
Vsebina: glej drugo izdajo z naslovom Kdo sem jaz?
Knjiga O POTEH SAMOSPOZNAVANJA je neposredno povezana s televizijsko serijo Tretje oko (naslov knjige je podnaslov serije). Serija je nastala v produkciji Televizije Slovenija, premierno je bila predvajana leta 1998. Knjiga je izšla dobro leto kasneje (v jeseni 1999) v avtorjevi samozaložbi ob pomoči sponzorjev kot dobrodelna akcija; izkupiček od prodaje knjige je bil namenjen za šolanje tibetanskih otrok v izgnanstvu v Indiji. Tako serija kot knjiga imata skupni moto »Gnothi seauton – Spoznaj sebe!« in predstavljata splošni vodnik skozi novodobno duhovnost in ezoterične tradicije, oblikovan na esejističen, poljudnoznanstven in umetniško meditativen način. Izhodiščna tema serije oz. knjige je iskanje univerzalnih duhovnih resnic oz. ponavljajoče zastavljanje vprašanja »Kdo sem?«. Knjiga je nastala kot enciklopedična dopolnitev televizijskega scenarija, saj so v njej znanja in duhovna sporočila serije dodatno razložena, predvsem pa dopolnjena z obsežnimi opombami in komentarji ter dokumentarnim slikovnim gradivom. Tako serija kot knjiga sta vsebinsko večplastni, posamezne teme pa med seboj na simbolno-asociativen način prepletene. Vključujeta zelo različna duhovna in druga področja, npr.: zgodovinske osebnosti in pojave, splošne pojme, ideje in koncepte, konkretne psihotehnike, energijske (magijske) obrede, ezoterične atlase: čakre, tatve, drevo življenja … Na začetku knjige je objavljen vizualni scenarij serije, sledi tekst komentarja (pripovedovalca) serije, ki ga zaključuje drugi del knjige z opombami in komentarji. V dodatku h knjigi je esej Nekaj o lahkem prebujenju, napisan spomladi 1999, ki govori o avtorjevem osebnem doživljanju razsvetljenja po koncu obdobja ukvarjanja s televizijsko serijo in večletnega proučevanja duhovnih izročil.
Tretje oko (O poteh samospoznavanja)
Televizijska serija v desetih delih na VIDEO KASETAH
Produkcija: Televizija Slovenija, 1998
Vsebina: glej knjigo O poteh samospoznavanja
Video kasete televizijske serije TRETJE OKO (O poteh samospoznavanja) je izdala Televizija Slovenija v jeseni leta 1998, nekaj mesecev po prvem javnem predvajanju serije. Celotna dokumentarno-igrana serija v desetih delih je posneta na dve nekajurni kaseti. Pri seriji je avtor sodeloval kot scenarist in pisec besedila komentarja ter strokovni sodelavec na snemanjih in v montaži. V času predvajanja je dobila serija kultni status; mnogi gledalci, zlasti srednje in starejše generacije, se je še vedno spomnijo. Serija je bila posneta na klasičen filmski način. Ker je Televizija Slovenija (še) ni digitalizirala, je njen današnji ogled otežen zaradi slabe kvalitete slike in zvoka. V vsebinskem pogledu predstavlja enciklopedični vodnik po različnih področjih azijske in evropske ezoterike ter novodobne duhovnosti (za podrobnejšo vsebinsko oznako glej knjigo O poteh samospoznavanja, ki je s serijo neposredno povezana). Serija Tretje oko, ki jo je režiral Bojan Labovič, je nastajala med leti 1993–1997, zato je izraz pionirskega obdobja novodobne duhovnosti v Sloveniji. Pri njenem nastanku je sodelovalo okrog 500 sodelujočih; v njej nastopa večina takrat v Sloveniji delujočih novodobnih duhovnih skupin in učiteljev.
Spoznavanje Višjega Jaza
Eseji in študije
Prva izdaja
Izdajatelj: Katedra, Maribor, 1993
Vsebina: glej drugo (dopolnjeno) izdajo
Knjiga SPOZNAVANJA VIŠJEGA JAZA (Antropološki eseji) je prva avtorjeva knjiga s področja duhovnosti in ezoterike. Izšla je leta 1993 in je bila kmalu po izidu razprodana. Pri bralstvu si je pridobila kultni status, med drugim tudi za to, ker je to ena prvih izvirnih tovrstnih slovenskih knjig. V marsičem je vplivala na nastanek televizijske serije Tretje oko, katere scenarij je avtor začel pisati leta 1993. Vsebina knjige se na znanstveno esejističen način loteva tabuiziranih (zamolčanih) duhovno antropoloških tem. V eseju o zlu (Portreti človekove sence) raziskuje mračne vidike biti, človekovo nagnjenost k destrukciji in nasilju tako znotraj posameznika kot družbe. Evropski ezoteriki (hermetizmu in kabali) je posvečen tekst Skrito znanje Hermesa Trismegistosa. O manj znanih oblikah gledališke umetnosti (staroegipčansko misterijsko gledališče, moderna psihodrama …) ter povezavi z verskimi obredi govori študija Parateater. Prepovedanim in skritim spolnim praksam (tantrični in taoistični spolni alkimiji, magijskim spolnim obredom, homoseksualnosti …) je posvečen Novi erotikon. Z duhovno psihologijo in prebujanjem intuicije (Višjega Jaza), zlasti v povezavi z reikijem, reinkarnacijsko regresijo in obredom Abramelina Maga, se ukvarja esej Spoznavanje Višjega jaza. Knjiga je prežeta z avtorjevimi mladostnimi duhovnimi izkušnjami in spoznanji ter z intelektualnim znanjem, kakršno je bilo na voljo o teh temah v osemdesetih in v začetku devetdesetih let 20. stoletja.